Yeni Doğan Bebek Saç Kesimi

Yeni doğan bebek saç kesimi

Ebeveynler, bebeklerinin saçlarını ilk kez ne zaman kestirmeleri gerektiği konusunu merak ediyor. Seçim yapmayı biraz daha kolaylaştırmak için bazı ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz!

Yeni doğan saç kesimi, tıbbi bir işlem değildir ve genel inanışın aksine, bir çocuğun saçlarını erken dönemde kestirmek, daha hızlı ve güçlü uzamasını sağlayabilmektedir.

Bebeklerin Saçı Ne Zaman Kestirilmeli?

Bebeğinin saçını ilk kez ne zaman kestireceğine karar vermek, anne ve babaların görevidir. Bebekler, genelde kısa saçlarla dünyaya gelirler. Bazılarının tam bir saçı olabilir, bazıları da birkaç ince saç teli ile dünyaya gelebilir. Bebekler arasındaki bu fark, biraz da genetikle ilgilidir ve tıpkı ciltleri ve tırnakları gibi, yeni doğan bebeklerin saçları da narindir.

Yeni doğan saç kesimi için doğru olarak tabir edilen bir zaman yoktur. Karar, anne-babaların isteklerine ve sağduyularına bağlı olacaktır. Burada aklınızda tutmanız gereken önemli bir şey, bebeğinizin kafasındaki sıcaklık düzenlemeleridir. Yeni doğan saç kesimi yaptırdıysanız, sonrasında bebeğinizi soğuğa bırakmamaya özen gösterin.

Göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir önemli nokta da, bebeğinizin doğumdan bu yana nasıl bir değişiklik geçirdiğidir. Bazı uzmanlar, yeni doğan saç kesimi için 1-2 ay beklenmesini önermektedir. Bunun nedeni, bebeklerin üçüncü aydan itibaren kendi kafalarını kaldırmayı öğrenmeleridir.

Bu, ilk saç kesimi işlemini de daha kolay bir hale getirebilir. Çocuğunuz 5-6 aylık olduğunda, kendi başına oturabildiği dönemde bu çok daha kolay olacaktır. Yine de, bebeğiniz çok fazla saç ile dünyaya geldiyse ve hızlı uzadıklarını düşünüyorsanız, yeni doğan saç kesimi için ilk haftalarda’ da tercih edebilirsiniz. 7 günlük bebek saç kesimi için işinde uzman el hassasiyeti yüksek mesleki eğitimli kuaför seçmelisiniz.

Yeni doğan Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Bazı anne ve babalar, yeni doğan saç kesimini kendileri gerçekleştirmek isteyebilir. Bazıları ise, bebekler için özel olarak hizmet veren bebek saç kesimi bebek kuaförü merkezlerini tercih edebilir.

Bir bebek için, ona özel olarak tasarlanmış bir yerde saçlarının kesilmesi daha az ürkütücü olacaktır ve bebeğiniz, böyle bir ortamda üzerinde daha az stres hissedecektir.

Yeni doğan saç kesimi çok riskli bir durum olmasa da, bazı önlemlerin alınması önemlidir. Örneğin, bebeğinizin ani bir hareket etme ihtimaline karşılık, gerekiyorsa kafasının sıkıca yerinde tutulması gerekir.  Bebeğinizin etrafında çok kalabalık bir çember oluşturmayınız, bebeğinizin saçı kesilirken fotoğraf veya video çekmek için sürekli size baksın diye seslenip dikkatini dağıtmayınız, Bu nedenle, ilk saç kesimi sırasında bebek kuaförünüz ile öncesinde neler yapmanız gerektiğini konuşarak ön hazırlığınızı salona gelmeden yapabilirsiniz.

Tüm bu süreci yönetirken, doğru zamanı beklemeniz gerektiğini unutmayın. Bebek saç kesiminiz için bebek veya diğer bir kuaföre geldiğinizde, bebeğiniz hala bu konuda isteksiz görünüyorsa, onu zorlamayın. Makas hareketleri bebeğiniz için stres verici olabilir ve tüm dikkat dağıtıcılara rağmen mutsuzsa, doğru zamanı beklemeniz daha iyi olacaktır.

Diğer Yazılarımız