Saçlı Doğan Bebekler

Yeni Doğan Saçlı Bebekler

Pek çoğumuz duymuştur; ‘’gebelikte midem çok yanıyor’’. Bunun nedeni bebeğin saçlı bir yapıya neden olması ve annede mide ekşimesine neden olabilmesidir. Dünyaya gelen bebeklerin bazıları hiç saç olmadan kel bir şekilde doğarken bazıları da tokayla toplayacak kadar uzun saçla dünyaya gelmektedir. Saçlı doğan bebekler ister istemez kişiyi imrendirir.

Çoğumuz bebeğimizin kıskandıracak şekilde saçlı doğmasını isteriz. Bebeğimiz saçlı doğmadığında bu konuda kendimizi suçlarız. Gebelikte beslenmemize yeterince dikkat etmediğimizi ve bu nedenle bebeğimizin saçsız doğduğunu düşünerek üzülebiliriz. Ancak bu durumda boş yere kaygı yaşanır. Çünkü bir bebeğin saçlı ya da saçsız doğması beslenme ile alakalı bir durum değildir.

Bu durum genetiktir. Genetik olarak siz ya da aileniz seyrek saçlı bir yapıya sahipse sizin de bebeğinizin muhtemelen saçsız olacaktır. Gür saç yapısına sahip olan kişilerin de bebeklerinin saçları daha gür ve sık olacaktır. Bu açıdan bu konuda kendinizi suçlamanız yersiz ve boşunadır. Doğduktan sonra bebeğinizin saçının daha gür ve sağlıklı olması için bir takım şeyler yaparak saçların daha gür olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Bebeğiniz Saçlıysa Şanslısınız

Bebeğinizin saçlıysa ve saçlı bir şekilde doğduysa şanslı sayılırsınız. Pek çok kişi bebeğinin saçlı doğmasını arzu eder. Bütün bebekler çok sevimli ve tatlı olsa, her bebeğin kendine has güzelliği ve sevimliliği olsa da saçlı bebeklerin kendine has cazibesi ve çekiciliği olduğu şüphesizdir.

Saçlı bebekler göze daha hoş ve sevimli görünür. Saçlarının büyük bir mutlulukla toplarsınız. Uygun toka ve kıyafetle bebeğinizin çekiciliğini arttırırsınız. Bebeğiniz saçlı doğmadıysa üzülmeyin. Çünkü bu durum geçicidir. İlerleyen zamanlarda bebeğinizin saçları çıkacak ve hayal ettiğiniz gibi siz de bebeğinizin saçlarını toplayıp süsleyeceksiniz. Ancak bunun için biraz zamana ihtiyacınız olacak.

Kendi Çocukluğunuzu Düşünün

Bebeğinizin saçlarının çok olması ya da az olmasının temel nedenin genetik olduğunu söylemiştik. Kendi çocukluk döneminize baktığınızda muhtemelen sizin de saçlarınız çocuğunuzunkine benzer şekilde olacaktır.

Eski fotoğraflara göz atıldığında bu durumu daha net anlayabilirsiniz. Ancak bu durumu değiştirmek ilerleyen zamanlarda size bağlıdır. Çocuğunuz saçlı doğmadıysa ve saçı seyrekse çocuğunuzun saçların daha gür çıkmasını sağlayacak beslenme önerilerini dikkate alabilir, saç gürleştirici ürünler kullanabilirsiniz.

Bu konuda uzmanın tavsiye edeceği ürünler kullanmanız daha doğru olacaktır. Bu konuda bitkisel bazı yağlarında saçları beslediği ve gürleştirdiği kanıtlanmaktadır. Bu ürünleri kullanırken de bir uzmandan destek ve tavsiye almayı ihmal etmeyin.

Diğer Yazılarımız