Çocuk saç örgüsü

Çocuklarda saç örgüsü ve renklendirme
90’lı yılların sevilen seslerinden Of Aman Nalan lakaplı sanatçının başlattığı boncuklu saç akımını çoğu anne hatırlayacaktır. İnce ince örülmüş saçlara takılan renkli boncuklar bir dönemin modası olmuştu. Şimdilerde yeniden gündeme gelen bu saç süslerinin meraklıları yine çocuklar oldu. Çeşit çeşit örgü modelleri öğrenmek zorunda kalan anneler bir de bunun üzerine örülen saçları renklendirme, boncukla süsleme, kurdelelerle tamamlama gibi işleri de öğrenmek zorunda kaldılar.


İnternet’te birçok model ve yapılışı anlatıldığı için hemen hemen her anne artık biraz da merak konusu olmuş oldu. Öyle ki sırf bu amaçla açılan İnternet kanallarının da abone sayısı azımsanmayacak kadar çok.

Mısır örgüsü, Balıksırtı, Sepet örgü, Şelale örgü, Taç örgü, Kılçık örgü gibi birçok çeşidi olan örgülerin dışında artık çocukların çoğu yetişkinlerin kullandıkları postişleri de tercih etmeye başladılar. Bundan 6-7 yıl öncesine kadar postişler, peruklar sadece sağlık açısından kullanılırken artık yetişkin olsun çocuk olsun herkesin hemen her yerde bulabileceği estetik açıdan kullanılabilen bir ihtiyaç haline geldi.

Uzmanlar her ne kadar gelişme aşamasında olan çocuklar için postiş ve peruk gibi ürünlerin kullanılmasını önermese de özel günlerde ya da çocuğun inadının önüne geçemediğimiz durumlarda kullanmak durumunda kalabiliyoruz.

Böyle durumlarda da iyi bir araştırma yapmalı ve sentetik ürünlerden uzak durmalıyız. Çocuklarımızla iletişimi doğru kurduğumuzda aslında onları ikna edemeyeceğimiz durum yoktur. Çünkü en güvendikleri kişi anne ve babadır. Bakımlı ve güzel görünmek kadının her yaşında önem sırası olarak birinciliği alır.

Bu yüzden çocuklarınızla özellikle de saç bakımı ve modeli konusunda ciddi tartışmalara girmek yerine ona bazı isteklerinin neden olmaması gerektiğini anlatılabilir ya da alternatif sunulabilir. Örneğin; saçlarında değişiklik isteyen renklendirme isteyen bir çocuğa kalıcı boyanın saçlarına zarar vereceği fakat geçici renklendirmeleri yapan boyaları kullanabileceğini anlatabilirsiniz.

Geçici dediğimiz boyalarda birçok renk bulunduğu için bunu tercih edecek olması yüksek ihtimaldir ya da yine saçlarında uçuk değişimler talep eden çocuğunuza renkli boncuklarla saçı nasıl şekillendirebileceği anlatılabilir. Çocuk kuaförü salonumuzda geçici renklendirme sprey boyalar ile özel güne hazırlatabilirsiniz.

Diğer Yazılarımız