Bebekler İçin Özel Kuaför

Anne baba olduktan sonra bebeğin yeme, içme, gazını çıkarma, bezini alma vb. gibi birçok ihtiyacıyla ilgili araştırma yapıyor yahut deneme yanılma yoluyla, büyüklerden fikirler alarak ilgileniyoruz. Ama bebeğimizin saçının bakımı ile ilgili yıkamak ve kurutmak dışında pek bir bilgiye sahip değiliz.

Oysaki yıllar geçiyor ve artık hayatta hiçbir şey sizin zamanınızdaki gibi kalmıyor. Örneğin, önceden belki de ilkokula başlayana kadar saçlarımızı evde annemiz ya da anneannemiz babaannemiz kesiyordu, fakat günümüzde bu iş için özel eğitim almış olan kuaförler mevcut.

Bebeğinizi götürdüğünüzde rengârenk ortamı ve çeşit çeşit oyuncaklar ile karşılaşan bebek öncelikle psikolojik olarak zaten rahatlamış oluyor sonrasında ona uygun, güvenliği açısından ayarlanmış sandalye ve koltuklara oturtularak işleme başlanıyor.

İlgili kuaför özellikle kız bebeklerde renkli aletler kullanıyor ve sonrasında bebeğin saçına renkli süslü tokalar takarak ilgisini çekiyor. Anne babaların kuaförlerde dikkat etmesi gereken konulardan en önemlisi ise hijyen.

Kuaförde kullanılan makasın ucunun küt olmasının yanı sıra daha önceki kullanımdan sonra gerekli temizliğin yapılıp yapılmadığına dikkat edilmeli. Kullanılan örtüler alerjiye yol açabilecek deterjanlar ile değil bebekler için özel üretilmiş sabunlar ile yıkanmış olmalı. Ve her önlük tek kullanılmış olmalı.

Kuaföre gitmeden önce neler yapılmalı

Anne bebeği kuaföre götürmeden önceki günlerde kendisi ile birlikte yetişkinlerin olduğu bir kuaföre giderek oradaki saç kesimi vb. işlemleri izlemesini sağlamalı. Hatta anne kendisi de koltuğa oturarak işlem yaptırmalı ne kadar güvenli olduğunu hissettirmeli. Kuaförde geçirilen zamanda eğlenildiğini göstermek adına sürekli bebekle göz göze gelerek gülümsemeli.

Çok tehlikeli aletler olmamak kaydıyla (yumuşak fırça, tarak, sprey şişesi) bebeğin eline kuaförde kullanılan aletler verilmeli. Bu sayede bebek kendi saçı kesileceği sırada bu aletleri gördüğünde tedirgin olmayacaktır.

Seçilecek kuaförde dikkat edilmesi gereken hususlar

Bebeği kuaföre götürmeye karar verdikten sonra ebeveyn bir araştırma yapmalı. Bu iş için sadece bebek ve çocuklara hizmet veren yerler tercih edilmeli. Çünkü yetişkinler için olan kuaförler tercih edildiğinde ister istemez salondaki oje, sprey vb. malzeme kokuları yoğun olacağından bebeğe zarar verebilir.

Bebekler için özel hizmet veren yer seçiminde ise hijyen ve güvenlik araştırması yapılmalı. Elbette ki ülkemizin her şehrinde bu tarz hizmet veren yerler bulunmamakta böyle bir durumda da yapılacak ilk iş götüreceğimiz kuaförü bebek ilk saç kesimi için arayıp bebek ile geleceğinizi bildirmek ve salonun havalandırılmasını sağlamak olacaktır.

Diğer Yazılarımız