Saçlarını Kestirmek İstemeyen Çocuklar

Çocuklar neden saçlarını kestirmek istemez?

Annelerin bir araya geldiği toplantılarda ya da internette yine annelerin diğer tecrübeli annelerden bilgi almak amaçlı açılan sitelerde sıkça rastlanan sorulardan biri “Çocuğum saçlarını kestirmek istemiyor, ne yapmalıyım?” oluyor. Çocukların ruh halleri, psikolojik durumları yetişkinlerden daha farklı olduğu için bu konu ile ilgili sebeplerden birden fazla olabilir.

Çocuklarda görülen ve önlem alınmazsa ilerde yetişkinlikte de devam eden bu fobinin adı tıbben ‘tonsurfobi’ olarak tanımlanır. Genellikle ilk saç kesimi esnasında çocuk buna zorlanmış ya da kesimi yapacak kişi tarafından azarlanmış olabilir. Hatta kuaförün elindeki makastan dahi tedirgin olmuş olabilir çünkü makas onun için tehlikeli diye öğretilen eşyalar arasındadır ya da tamamen çocuğun yeni deneyimlere açık olmamasından kaynaklı bir durum da olabilir.

İlk saç kesiminin önemi

Çocukluk dönemine kadar olan bebeklik döneminde yaşanan saç kestirmenin aslında daha güzel görünmek için olacağını, çok eğlenceli zaman geçireceklerini, bu işlemi ebeveynler olarak kendilerinin de yaptıklarını anlatmaları çocuk ilk saç kesimi kolaylaştıracağı gibi sonrasında ki korkuları da yok edecektir. Bu durumda çocuğun ilk saç kesimi deneyiminde ki tercih edilecek olan çocuk kuaförü en önemli unsurlardan biridir. Çünkü yaptığı işi güler yüzle ve eğlenceli hale dönüştüren bir çocuk kuaförü, çocuğun da sempatisini kazanacağından dolayı saç kesimi esnasında çocuğun fazla hareket etmeyerek tehlikeyi de azaltmasına yardımcı olmuş olur.

Kuaför korkusu

Bazı çocuklarda kesici aletlere karşı fobileri vardır. Bunun sebeplerinden biri ebeveynler olarak çocuklara sürekli makas ve bıçağın tehlikeli olduğunu anlatmamızdır durum böyleyken elinde makasla yaklaşan kuaförü tehdit olarak görmeleri ve saç kesimini yaptırmak istememeleri çok doğaldır. Günümüzde artık çocuk kuaförü olarak bu işin eğitimini almış uzman kişiler vardır, çocuğunuzda bu tarz bir korku mevcutsa kesinlikle öncesinde bir çocuk kuaförünü ziyaret etmeli ve ortama alışmasını sağlamalısınız. Böylece saç kesimi bir zorunluluk değil eğlenceli bir aktiviteye dönüşecektir.

Çocukların çoğu saç kestirmekten korkar çünkü saçlarının tekrar uzamayacağından korkar. Onlara saçın tekrar uzayacağını açıklayın.
“canın acımayacak” , “hemen bitecek” gibi ifadeler kullanmak yerine “çok eğleneceğiz” , “kendini gördüğünde çok mutlu olacaksın” , “çok güzelsin /yakışıklısın” gibi cümleler kurmanız çocuğun güvenini artıracaktır.

Çoğu çocuk banyo yapmayı sevmez, bu yüzden kuaförde saç yıkama kısmını atlayabilir bunun yerine sprey şişelerle oyun oynarcasına su püskürtülebilir. Eğer koltuğa oturmaktan çekiniyorsa ebeveyni olarak onu kucağınıza alabilirsiniz. Son olarak muhakkak onu tepkili olduğu bu deneyimi başardığı için tebrik edin ve ödüllendirin.

Diğer Yazılarımız